Blog

Profilaktyka stomatologiczna – co musisz na ten temat wiedzieć?

Czym dokładnie jest profilaktyka stomatologiczna? Co możemy zamieścić w tym pojęciu? Na co warto jest zwrócić uwagę, jeśli chcemy przestrzegać zasad profilaktyki stomatologicznej? To pytania, z którymi wiele osób codziennie się boryka. Każdy z nas chce w odpowiedni sposób zadbać o swoje zęby. Jest kilka bardzo prostych sposobów związanych z tym, jak prawidłowo dbać o nasze zęby. Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie państwo w naszym poniższym artykule.

Przede wszystkim – regularne wizyty kontrolne u stomatologa

To, od czego należy zacząć, jeśli mówimy o profilaktyce stomatologicznej, to oczywiście regularne kontrole stanu uzębienia. Przyjmuje się, że powinniśmy odbyć taką wizytę kontrolną przynajmniej raz na pół roku. Tylko w taki sposób, jesteśmy w stanie skutecznie zapobiegać powstawaniu chorób zębów, jak również chorób związanych ze stanami zapalnymi, które pojawiają się w naszej jamie ustnej. To jednak nie wszystko, na co musimy zwrócić uwagę, jeśli chodzi o stosowanie profilaktyki stomatologicznej. Co zatem jeszcze będzie miało dla nas znaczenie?

Po drugie – codzienna higiena jamy ustnej

Nie możemy mówić o profilaktyce stomatologicznej, jeśli nie będziemy przestrzegali zasad codziennej higieny jamy ustnej. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby to, aby szczotkować zęby po każdym posiłku. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. W takim przypadku, dobrze jest wiedzieć, jakie gumy do żucia, oczywiście te, które nie zawierają cukru, warto jest stosować. Warto zatem czytać informacje na opakowaniach gum do żucia i wybierać te, które nie tylko są rekomendowane przez lekarzy stomatologów, ale też właśnie nie zawierają cukru.

Przestrzegając wszystkich powyższych zasad, z całą pewnością uda nam się zachować podstawowe zasady profilaktyki stomatologicznej. Tak naprawdę wcale nie wymaga ona zbyt dużego wysiłku. Wypracowanie codziennych nawyków, jak również pamiętanie o regularnych kontrolach u stomatologa, z pewnością przyniesie nam pożądane efekty. Działając w taki sposób, z pewnością nie będziemy borykać się z problemami ze złym stanem naszych zębów.