Blog

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Dzięki rozwojowi technologii w leczeniu zębów można stosować bardzo nowoczesne metody. Jedną z nich jest leczenie kanałowe, nazywane także leczeniem endodontycznym. Choć metoda ta jest znana już od długiego czasu, to jednak dzięki zastosowaniu mikroskopu w czasie leczenia endodontycznego możliwe jest uzyskanie jeszcze lepszych efektów.

Co daje mikroskop w czasie leczenia endodontycznego?

Leczenie endodontyczne pod mikroskopem przebiega podobnie jak tradycyjne leczenie kanałowe. Jedyną różnicą jest mikroskop umieszczony nad głową pacjenta. Urządzenie to umożliwia stomatologowi dokładny ogląd pola operacyjnego. Powiększenie pozwala na ocenę stanu kanałów, a  także na precyzyjne operowanie narzędziami endodontycznymi w kanale.

Jak przebiega leczenie endodontyczne?

Leczenie kanałowe polega na usunięciu zarażonej miazgi zęba, zdezynfekowaniu kanału zęba, a następnie wypełnieniu go specjalnym tworzywem, zwanym gutaperką. Następnie stomatolog zamyka ząb wypełnieniem. Dzięki zastosowaniu leczenia kanałowego możliwe jest uratowanie zębów, które wcześniej byłyby skazane na ekstrakcję. Pozwala to na uratowanie naturalnych zębów i zachowanie ich funkcji.

Czy warto korzystać z leczenia endodontycznego?

Jeżeli lekarz zaproponuje leczenie kanałowe pod mikroskopem, wówczas warto spróbować tej metody. W większości przypadków leczenie to jest sposobem na uratowanie zębów. Może być stosowane także w przypadku ponownego leczenia kanałowego lub w przypadku konieczności usunięcia z zęba ułamanego narzędzia endodontycznego.