Blog

Próchnica – co warto na ten temat wiedzieć?

Próchnica jest jednym z najczęstszych problemów stomatologicznych. Może ona zaatakować każdego, bez względu na wiek czy płeć. Warto jest zatem wiedzieć, jakie są najczęstsze przyczyny powstawania próchnicy oraz w jaki sposób najlepiej sobie z nią radzić. W naszym poniższym artykule, znajdziecie państwo odpowiedzi na te właśnie pytania.

Przyczyny powstawania próchnicy

To, od czego należy zacząć, jeśli mówimy o powstawaniu próchnicy, to przede wszystkim przyczyny jej powstawania. Oczywiście jedną z najczęściej wymienianych przyczyn, jest brak zachowania odpowiedniej higieny jamy ustnej. Dlatego też, tak ważne jest to, aby dokładnie myć zęby – o ile tylko to możliwe – po każdym posiłku. Nie powinniśmy też unikać stosowania nici dentystycznych czy też płynu do płukania jamy ustnej. Warto także zadbać o to, aby unikać jedzenia słodyczy, ponieważ przyczyniają się one do rozwoju bakterii, które odpowiedzialne są za powstawanie próchnicy. Warto także zwrócić uwagę na to, aby – jeśli palimy czy nadużywamy alkoholu – porzucić te nałogi. Używki te bardzo negatywnie wpływają na nasze zęby.

Regularne wizyty u stomatologa

To, co jest w stanie nas uchronić przed powstawaniem i rozwojem próchnicy, to także regularne wizyty u stomatologa. Przyjmuje się, że aby skutecznie zapobiegać rozwojowi różnego rodzaju bakterii odpowiedzialnych za próchnicę, kontrole u stomatologa należy przeprowadzać minimum raz na pół roku. W taki sposób, jesteśmy w stanie dość szybko zareagować, kiedy pojawią się jakiekolwiek problemy. Warto jest mieć to na uwadze.

Nieleczona próchnica, może prowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych, w tym także do zapalenia miazgi zęba. W takim przypadku, nie ma już żadnej innej metody leczenia, jak tylko leczenie endodontyczne. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób nie tylko zapobiegać powstawaniu próchnicy ale też i o tym, że jeśli tylko się ona pojawi, dobrze jest jak najszybciej podjąć działania mające na celu jej zwalczenie.