Blog

Kiedy iść z dzieckiem pierwszy raz do dentysty?

Dentysty czasami boją się dzieci, podobnie jak dorośli. Stomatolog to lekarz jak z koszmarów. Posiada różne narzędzia, które kojarzą się z największymi lękami. Nic więc dziwnego, że pierwsza wizyta może być bardzo utrudniona. Na pytanie: kiedy iść z dzieckiem pierwszy raz do dentysty? Da się łatwo odpowiedzieć. W pierwszym roku życia, kiedy zęby w końcu wyjdą. Taka konsultacja może wiele ułatwić i rozwiać problemy, piętrzące się na głowie rodzica.

Wizyta u dentysty – pierwszy raz

Czasami pediatra nie jest w stanie udzielić odpowiedzi na wszystkie kłopotliwe pytania, związane ze stanem uzębienia. W takim przypadku, jeżeli dziecko skończy roczek i pojawią się pierwsze zęby, warto udać się do dziecięcego stomatologa.  Dodatkowo warto iść z dzieckiem do dentysty, jeżeli po pierwszym roku nie pojawił się u niego żaden ząb – to może być jeden z pierwszych problemów, z jakimi trzeba będzie się zmierzyć na początku życia dziecka. Próchnica nie dotyczy tylko młodzieży i dorosłych, ale również wielu dzieci poniżej piątego roku. To niewyobrażalne, ale prawdziwe. Maluchy atakuje specyficzna próchnica. To znaczy – tak zwana próchnica butelkowa. Wczesna konsultacja to gwarancja wyłapania wszystkich niezauważonych przez rodzina nieprawidłowości. Poza tym nauczenie dziecka chodzenia do dentysty od pierwszego roku życia to często wybawienie.

Wizyta kontrolna – starsze dzieci

Bardzo często jednak rodzice zabierają swoje pociechy do dentysty dużo później. Wtedy, kiedy dzieci mają sześć, siedem czy nawet osiem lat. I często jest to zły wybór – bo po prostu przychodzimy za późno. Nawyk chodzenia jest istotny w takim przypadku. Dziecko nie czuje obowiązku dbania o zęby. A czasami na jednej wizycie potrafi wyjść złożoność problemu, w przypadku kilkuletnich dzieci. Może się okazać, że nowe, stałe zęby już będą bardziej podatne na próchnicę i inne choroby, związane z zębami. A w końcu trzeba kierować rozwojem uzębienia od najmłodszych lat. Dobry dentysta oświeci wasze maleństwo, jak powinno w wieku kilku lat dbać o zęby. Wskaże, jak ważna jest higiena, niezależnie od wieku. Dlatego warto wybrać stomatologa już od pierwszego roku życia, aby nasz specjalista reagował szybko w przypadku pojawienia się nowych, trudnych do pokonania problemów, związanych z zębami.