Blog

Zgrzytanie zębami –czy można je wyleczyć?

Zgrzytanie zębami jest trudną do wykrycia dolegliwością. Czasami nie sposób zauważyć pierwszych objawów, ponieważ zgrzytanie zębami najczęściej odbywa się w czasie snu. Tak więc pierwsze objawy mogą być zauważone przez współlokatora. Jakie jednak są inne objawy bruksizmu?

Bruksizm

Bruksizmem nazywamy niekontrolowane zgrzytanie zębami, występujące zwłaszcza w godzinach nocnych. Objawem bruksizmu może być także ból w obrębie twarzy o nieokreślonej przyczynie, bóle głowy o nieustalonym podłożu czy starcie zębów. Bywa, że pierwsze objawy zaobserwuje dopiero stomatolog w czasie wizyty kontrolnej.

Metody leczenia bruksizmu

Przyczyny bruksizmu najczęściej są trudne do ustalenia. Mówi się wiele o wpływie stresu na zgrzytanie zębami. Stresująca praca, codzienny pęd sprawiają, że mogą pojawić się objawy bruksizmu. Jednym ze sposobów leczenia bruksizmu jest stosowanie specjalnie przygotowanej szyny relaksującej. Stosuje się ją głównie w godzinach nocnych, aby ograniczyć tarcie zębów. Inne sposoby to zastosowanie toksyny botulinowej, bądź też przywrócenie prawidłowego napięcia mięśniowego przy pomocy fizjoterapii. W niektórych przypadkach konieczna będzie pomoc psychologa, by wyeliminować czynniki psychologiczne.

Zgrzytanie zębami koniecznie trzeba leczyć. Bruksizm może osłabić zęby, jest także przeciwwskazaniem do założenia licówek czy niektórych uzupełnień protetycznych. Jeżeli podejrzewasz, że ta dolegliwość dotyczy także ciebie, skontaktuj się ze swoim stomatologiem. a