Blog

Jak zadbać o zęby w czasie ciąży?

Ciąża to szczególny czas dla każdej kobiety. Jednak warto także pamiętać o tym, że jest to czas ogromnego wysiłku całego organizmu. W czasie ciąży trzeba zwrócić również uwagę na zdrowie zębów, gdyż próchnica i choroby dziąseł  w ciąży mogą spowodować wystąpienie problemów.

Ciąża a zęby

Regularne wizyty u stomatologa pozwolą kobiecie, która planuje ciążę na pewność, że w jej zębach nie dzieje się nic podejrzanego. Warto jednak pamiętać o tym, że zmiany następujące w czasie ciąży mogą wpłynąć także na uzębienie. Przede wszystkim częściej niż u kobiet nie będących w ciąży mogą pojawić się problemy z dziąsłami. Dlatego warto już w pierwszym trymestrze ciąży skontrolować stan zębów u stomatologa. U ciężarnych dość może także do zapalenia dziąseł, które – nieleczone – może spowodować wystąpienie stanu przedrzucawkowego  Regularne kontrole u stomatologa i obserwowanie stanu dziąseł pozwolą w zapobiegnięciu tych problemów.

Czy można leczyć próchnicę w czasie ciąży?

Wiele kobiet zastanawia się, czy można leczyć zęby zarażone próchnicą w czasie ciąży. Odpowiedź jest jedna: nawet trzeba. Oczywiście przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować stomatologa o ciąży, by zastosował odpowiednio dobrane znieczulenie, które nie będzie miało wpływu na dobrostan dziecka w brzuchu mamy. Nowoczesne wypełnienia również są bezpieczne dla zdrowia maleństwa. W czasie ciąży, a zwłaszcza w pierwszym trymestrze należy unikać badania RTG zęba. Należy wykonywać je wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne. Osobę, która wykonuje badanie należy poinformować o ciąży, by zastosowała odpowiednie zabezpieczenia w postaci specjalnych ołowianych fartuchów.

W czasie ciąży należy dbać o zęby, jednak warto odpuścić sobie stosowanie metod wybielających, zarówno w gabinecie stomatologicznym, jak i metod stosowanych w domu. O biel uśmiechu zawsze można zadbać już po zakończeniu ciąży, gdy maluch będzie na świecie.