Stomatologia dziecięca – Kraków – Bronowice
Stomatologia dziecięca i wizyta dziecka u dentysty to często prawdziwe wyzwanie. I dla dziecka, i dla rodziców. Dlatego warto zacząć badania kontrolne zębów dziecka odpowiednio wcześniej oraz właściwie przygotować do wizyty u dentysty i siebie, i dziecko.
Pierwsza wizyta dziecka u dentysty może zadecydować o jego stosunku do tego specjalisty w całym dorosłym życiu. Uraz w tym wieku może spowodować, że będzie unikać go jak ognia. Aby wizyta u stomatologa była dla dzieci ciekawym przeżyciem i niekoniecznie związanym z bólem, polecamy odwiedzić gabinet odpowiednio wcześniej w celu przyzwyczajenia dziecka do gabinetu oraz nawiązania lepszego kontaktu pomiędzy lekarzem i małym pacjentem. Pierwszą wizytę u dentysty warto zaplanować wtedy, gdy nic złego się nie dzieje – nie widać próchnicy i ząb nie boli. Wówczas dziecko spokojnie będzie oswajało się z lekarzem i nie będzie obawiało się kolejnych wizyt i kolejnych zabiegów.
Stomatologia dziecięca – pierwsza wizyta
Prawidłowy przebieg pierwszej wizyty w miłej i niekojarzącej się z bólem atmosferze to niezwykle istotny czynnik kształtujący późniejszą postawę dziecka wobec leczenia stomatologicznego. Służy zapoznaniu się młodych pacjentów z gabinetem i personelem medycznym. Podczas tej wizyty lekarz, często w formie zabawy, oswaja dziecko z urządzeniami stomatologicznymi. Dzięki temu gabinet staje się dla niego miejscem kojarzonym z zabawą i miłym spędzeniem czasu.
Po każdej wizycie dzieci mają możliwość wybrania sobie drobnego upominku za dzielność, zachęcającego do ponownego odwiedzenia gabinetu stomatologicznego.
Stomatologia dziecięca – jak przygotować dziecko i siebie do pierwszej wizyty u dentysty?
Na pewno nie mówmy dziecku, że nic nie będzie bolało, bo sugerujemy tym samym, że coś może boleć, a to wywołuje strach. Powiedzmy raczej, że idziemy do pani doktor, która zna się na ząbkach i chce zobaczyć, czy dziecko ma ładne ząbki lub że chcemy pochwalić się nową szczoteczką do zębów i sposobem czyszczenia zębów. Można powiedzieć, że dziecko jest na tyle duże, że zasługuje na to, żeby chodzić do dentysty tak, jak rodzice. Jest to wizyta taka, jak wyjście do fryzjera.
Jeśli chodzi o nas, to odłóżmy na bok zdenerwowanie, bo dzieci szybko wyczują, że coś jest nie tak. Niech dziecku towarzyszy opiekun opanowany, z dozą autorytetu i jednocześnie ciepła. Pamiętajmy, że stomatolog ma czasem dwóch pacjentów: małego na fotelu i dużego nad sobą, co często utrudnia i wydłuża pracę.
Stomatologia dziecięca – czy być z dzieckiem w gabinecie, czy też nie?
Małe dzieci (2-3 letnie), ze względu na silną więź emocjonalną z matką, najczęściej przyjmowane są w jej obecności, mogą siedzieć u niej na kolanach. Większe dzieci potrafią się same zmobilizować i wytrzymać cały zabieg bez obecności rodziców. Mogą też potraktować to jako uznanie dla swojej „dorosłości”.
Stomatologia dziecięca – dlaczego warto dbać o zęby mleczne?
- Mając zdrowe zęby dziecko prawidłowo żuje, co wpływa na dalsze trawienie pokarmu.
- Zapewniają miejsce dla uzębienia stałego i stymulują prawidłowy rozwój kości szczęk i mięśni twarzy.
- Pomagają w uczeniu się mowy.
- Nadają twarzy ładny wygląd i sprzyjają swobodnemu uśmiechowi, który również dla dzieci jest ważny.
- Zdrowe uzębienie stwarza zdrowe środowisko dla uzębienia stałego.
- Stany zapalne w kości pod zębami mlecznymi mogą doprowadzić do uszkodzenia zawiązków zębów stałych.
Stomatologia dziecięca – pierwsze zabiegi
Aby wizyta u dentysty pozytywnie kojarzyła się dzieciom, dobrze jest wykonać zabiegi, które będą łagodne, które nie będą wywoływały bólu, a tym samym strachu przed kolejnymi wizytami, które stopniowo przyzwyczają dziecko do gabinetu stomatologicznego. Takimi całkowicie bezbolesnymi zabiegami są:
Badanie zębów laserem diagnostycznym Diagnodent pen
Laser Diagnodent pen pozwala na rozróżnienie, czy przebarwienia i plamy na zębach są zmianami odwracalnymi, czy też nieodwracalnymi i czy wymagają interwencji stomatologa. Wczesne wykrycie zmian nieodwracalnych z kolei umożliwia minimalnie inwazyjne leczenie próchnicy i zachowanie jak największej ilości tkanek zęba. Wysoka skuteczność urządzenia, około 90%, pozwala na wykrycie już najmniejszych defektów, np. ognisk demineralizacji czy próchnicy w fazie początkowej.
Lakowanie zębów
Lakowanie (zwane także uszczelnianiem) polega na wypełnieniu bruzd i zagłębień w zębach specjalnym lakiem szczelinowym (uszczelniaczem bruzd). Zawiera on w swoim składzie związki fluoru. Najczęściej lakuje się zagrożone próchnicą zęby szóste (pierwsze trzonowce stałe), które pojawiają się ok. 6. roku życia za ostatnimi zębami mlecznymi.
Ważne jest, żeby:
- przed lakowaniem skontrolować zęby laserem diagnostycznym Diagnodent pen po to, żeby nie zalakować niewidocznej gołym okiem próchnicy,
- zabieg wykonać zaraz po wyrżnięciu się zębów (najczęściej do 3. miesięcy) – ząb uszczelniany musi być na tyle wyrżnięty, aby można go było odizolować od wilgotnego środowiska jamy ustnej,
- tak zabezpieczone zęby kontrolować co 6 miesięcy.
Lakierowanie zębów
Lakierowanie zębów polega na pokryciu dokładnie oczyszczonych wszystkich powierzchni wszystkich zębów zarówno mlecznych, jak i stałych, preparatami (lakierami) zawierającymi fluor. Dzięki temu stają się one mniej podatne na próchnicę. Lakier utrzymuje się na powierzchniach zębów od kilku godzin do kilku tygodni, zapewniając lepsze wchłanianie jonów fluorkowych do szkliwa zębów.
Zabieg wykonuje się 2-4 razy w roku, najlepiej wiosną i jesienią, w celu zapobiegania próchnicy u dzieci, remineralizacji (naprawy) ognisk próchnicy początkowej i przebarwień, zapobiegania próchnicy wokół wypełnień, czy w trakcie leczenia ortodontycznego aparatami stałymi i ruchomymi.
Jeżeli skutecznie zadba się o zęby dzieci, zaoszczędzi się im w przyszłości wielu niemiłych doznań. Ustrzeże je to przed skomplikowanym, długotrwałym i kosztownym leczeniem w życiu dorosłym.
Zadzwoń i umów się na konsultację!
tel. 664 06 43 32
Dentima Specjalistyczne Centrum Stomatologii
ul. Wł. Żeleńskiego 86, Kraków
dentima@dentima.pl