Blog

Pedodoncja – co to takiego?

Z pewnością niejednokrotnie zetknęliście się państwo z takim pojęciem, jakim jest pedodoncja. Dla wielu osób, pojęcie to może wydawać się niezrozumiałe. Prawda jest jednak taka, że z pewnością każdy z państwa spotkał się z takim pojęciem. Pedodoncja to nic innego jak po prostu stomatologia dziecięca. Jak powszechnie wiadomo, dbanie o zdrowe i piękne zęby to nie tylko obowiązek dorosłych. Profilaktyka stomatologiczna, szczególnie w przypadku dzieci, odgrywa kluczową rolę, jeśli chcemy zadbać o to, aby ich zęby były piękne i zdrowe. Zwykle jednak dzieci boją się pierwszej wizyty u stomatologa. Warto jest zatem wiedzieć, w jaki sposób możemy je odpowiednio do tej wizyty przygotować.

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa

Dziecko powinno być odpowiednio przygotowane do pierwszej wizyty u stomatologa. Na co zatem warto jest w tym aspekcie zwrócić uwagę? Przede wszystkim, nie można pod żadnym pozorem „straszyć” dziecka lekarzem dentystą. Warto jest zatem zabrać dziecko wcześniej do gabinetu stomatologa, aby pokazać mu, że to nic strasznego. Musimy zadbać o jeden, bardzo ważny szczegół. Chodzi przede wszystkim o to, aby lekarz stomatolog, który będzie zapoznawał naszą pociechę z tym, jakie zabiegi wykonuje się w gabinecie lekarskim, miał do tego celu odpowiednie podejście. Dziecko musi zostać zainteresowane tematem, oswojone z nim, a nie wystraszone.

Kiedy odbyć z dzieckiem pierwszą wizytę u stomatologa?

Pytania dotyczące tego, kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta dziecka u stomatologa, to zdecydowanie jedne z najczęściej zadawanych przez rodziców. Nie ma w tym przypadku jednej, właściwej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od tego, jak dokładnie rozwija się nasze dziecko. Można jednak w bardzo prosty sposób uśrednić czas, kiedy to powinniśmy odbyć z naszą pociechą pierwszą wizytę u stomatologa. Najczęściej ma ona miejsce około pierwszego roku życia naszej pociechy. Zdarza się, że rodzice decydują się na odbycie takiej wizyty nieco później. Ważne jest jednak to, aby zadbać o to, aby dziecko przed pierwszą „poważną” wizytą u stomatologa dziecięcego, zostało dokładnie zapoznane z tym, w jaki sposób może przebiegać wizyta u stomatologa.