Blog

Strach ma wielkie oczy, czyli co warto wiedzieć o znieczuleniu u dentysty

Wielu z nas dentysty unika jak ognia. Niestety cierpią na tym nasze zęby, ponieważ małe ubytki łatwiej wyleczyć niż te duże. Osoby cierpiące na dentofobię najczęściej zjawiają się u dentysty dopiero wówczas, gdy zęby zaczynają boleć, a wtedy często jest już za późno, aby szybko wyleczyć ząb.

Znieczulenie komputerowe

Coraz większa liczba dentystów decyduje się na wykorzystanie znieczulenia komputerowego. Dzięki zastosowaniu tej metody zyskują oni pewność, że zostanie podana odpowiednia dawka znieczulenia, które zlikwiduje ból. W połączeniu z innymi metodami, na przykład sedacją wziewną może to być dobre rozwiązanie nawet dla osób z dentofobią.

Usuwanie próchnicy bez wiercenia

Osoby cierpiące na dentofobię często podkreślają, że nie znoszą dźwięku kręcącego się wiertła. Rozwój stomatologii przychodzi tym osobom z pomocą, gdyż w gabinetach stomatologicznych coraz częściej pojawiają się piaskarki abrazyjne, które pozwalają na usunięcie próchnicy bez użycia wiertła. Piaskarka abrazyjna usuwa próchnicę przez zastosowanie tlenku glinu zmieszanego z powietrzem pod ciśnieniem. Ścierniwo, jakim jest tlenek glinu bezboleśnie i skutecznie usuwa zainfekowane miejsca. Dzięki tej metodzie usuwanie próchnicy może być przeprowadzane bez użycia wierteł.

Gaz rozweselający

Innym sposobem na łatwiejsze zniesienie zabiegów u stomatologa jest zastosowanie sedacji wziewnej, czyli podtlenku azotu, zwanego gazem rozweselającym. Ma on działanie uspokajające, rozluźniające, dzięki czemu pacjent spokojniej poddaje się zabiegom dentystycznym. Metoda ta polecana jest zwłaszcza dla dzieci oraz dla osób cierpiących na dentofobię. Mieszanina tlenu i podtlenku azotu jest podawana przez nos przez specjalną maseczkę. Powoduje ona rozluźnienie, marzenia senne oraz niepamięć wsteczną, obejmującą czas zabiegu.

 

Jeżeli boisz się dentysty, to poszukaj gabinetu, który proponuje rozwiązania dla osób z dentofobią. Pamiętaj, że zdrowie zębów ma wpływ na całe nasze ciało.