Blog

Co warto wiedzieć o aparatach ortodontycznych?

Coraz częściej, przechadzając się po mieście, można zauważyć, że wiele osób nosi aparaty ortodontyczne. Jeszcze do niedawna ich stosowanie nie było tak popularne. Raz, że założenie aparatu stanowiło wyzwanie finansowe, a dwa, że uważane były one za coś nieładnego, wręcz szpecącego zęby. Tymczasem dzięki zastosowaniu aparatu ortodontycznemu można mieć piękne, proste zęby.

Kto może mieć założony aparat ortodontyczny?

W zależności od rodzaju aparatu ortodontycznego może być on założony u dzieci, jak i u osób starszych. U dzieci stosuje się aparatu ruchome, które nosi się w nocy oraz przez kilka godzin w ciągu dnia. Z kolei u osób, u których zakończył się wzrost kostny, możliwe jest założenie aparatu stałego. O tym, jaki aparat zostanie założony pacjentowi, decyduje ortodonta w czasie wizyty.

Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne trwa od kilku miesięcy do nawet kilku lat w zależności od wady zgryzu. Pamiętać należy, że leczenie ortodontyczne powinno być poprzedzone wyleczeniem wszystkich ubytków próchniczych w jamie ustnej. Po założeniu aparatu stałego co miesiąc odbywa się wizyta kontrolna, na której ortodonta reguluje ustawienie aparatu. W czasie noszenia aparatu ortodontycznego należy pamiętać przede wszystkim o zwiększonej higienie jamy ustnej. Oprócz częstszego mycia zębów niezbędne będzie również czyszczenie okolic aparatu przy użyciu specjalnej szczoteczki do tego celu.

Po zdjęciu aparatu przez pewien czas stosuje się retencję, która pozwala na utrwalenie się prawidłowego zgryzu.