Blog

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u stomatologa?

Wśród wielu rodziców pokutuje przekonanie, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, zaś pierwsza wizyta u dentysty powinna mieć miejsce dopiero po pojawieniu się pierwszego zęba stałego. Tymczasem pedodonta, czyli stomatolog dziecięcy, specjalizujący się w leczeniu najmłodszych pacjentów, powinien zobaczyć naszego maluszka już po pojawieniu się pierwszych mleczaków.

Przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty

To, jaki stosunek będzie miało dziecko do stomatologa, w dużej mierze zależy od postawy rodzica. Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie straszyć dziecka dentystą. Może to  szybko zniechęcić je do wizyty. Wizytę u stomatologa należy pokazywać dziecku od pozytywnej strony. Na wizytę adaptacyjną warto wybrać się wtedy, gdy nie ma ubytków i zęby nie bolą.

 

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym

Zapisując dziecko na pierwszą wizytę, warto przekazać tę informację w rejestracji. Personel gabinetu będzie wówczas wiedział, jak przygotować się do tej wizyty. W czasie wizyty adaptacyjnej stomatolog zapoznaje dziecko z wyposażeniem gabinetu, a także przeprowadza bezbolesne zabiegi, takie jak na przykład badanie zębów dziecka laserem diagnostycznym Diagnodent Pen. Pozwala on na wykrycie ognisk próchnicy w fazie początkowej i pomaga w skuteczniejszym leczeniu próchnicy. Jeżeli istnieją wskazania, wówczas wykonać można także lakowanie lub lakierowanie zębów dziecka.

 

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa powinna przebiegać spokojnie, dlatego oprócz odpowiedniego podejścia stomatologa do małego pacjenta, ważne jest również zachowanie rodzica. Po pierwszej wizycie mały pacjent najczęściej otrzymuje nagrodę za odwagę lub dyplom, co wzmacnia pozytywne odczucia dziecka.