Blog

Sprawdź, czy cierpisz na bruksizm

Budzisz się rano i czujesz, że bolą cię zęby lub cała szczęka? Może to być oznaka bruksizmu. Choć jest to dolegliwość, która coraz częściej dotyka wiele osób, to jednak świadomość na jej temat jest mała. Warto więc dowiedzieć się więcej.

Czym jest bruksizm?

Bruksizm to nawykowe zgrzytanie zębami, które występuje w czasie snu. Zaliczany jest więc do parasomnii. Osoba cierpiąca na bruksizm nie zdaje sobie sprawy ze swojej dolegliwości, odczuwa jedynie jej skutki, lecz nie zawsze wiąże je z bruksizmem. Często bruksizm odkrywany jest przypadkowo, na przykład poprzez współlokatora, który zauważa tę dolegliwość.

Jak rozpoznać bruksizm?

Objawy bruksizmu dotykają nie tylko zębów, lecz także całego ciała. Osoby cierpiące na bruksizm, zauważyć mogą ból zębów po przebudzeniu oraz ich rozchwianie, a także występowanie pękania zębów. Objawy ze strony dziąseł to występowanie krwawienia, zanik przyzębia, a także przygryzanie policzków i języka. Inne objawy, które mogą świadczyć o występowaniu bruksizmu to także bóle głowy o nieustalonym podłożu, ograniczona ruchomość żuchwy i jej przeskakiwanie, a także bolesność oczu czy ucha.

Jak wyleczyć bruksizm?

Nawykowe zgrzytanie zębami należy leczyć, gdyż nieleczony bruksizm prowadzi do osłabienia zębów. Jest także przeciwwskazaniem do niektórych zabiegów stomatologii estetycznej, na przykład do zakładania licówek. Przyczyną bruksizmu często jest stres, więc leczenie polega na noszeniu specjalnej nakładki na zęby, a także na wyeliminowaniu przyczyn stresu.