Blog

Czy warto leczyć zęby mleczne?

Wielu rodziców twierdzi, że zębów mlecznych nie warto leczyć, ponieważ i tak wypadną. Jest to jednak błędne przeświadczenie, które ciągle pokutuje i które należy wyeliminować. Kondycja zębów mlecznych ma duży wpływ na kondycję zębów stałych, dlatego należy starannie o nie dbać.

Po pierwsze: codzienna higiena

Już od najmłodszych lat dziecko powinno być przyzwyczajone do regularnej higieny jamy ustnej, a gdy tylko samo zacznie przejawiać chęci do sięgnięcia po szczoteczkę, wówczas należy mu to umożliwić. Przed pojawieniem się pierwszego zęba, warto przyzwyczajać dziecko do ingerencji w jamę ustną poprzez przemywanie jamy ustnej palcem zawiniętym w gazik. Po pojawieniu się pierwszych zębów należy zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę oraz pastę bez fluoru.

Po drugie: regularne wizyty u dentysty

Wielu rodziców wybiera się z dziećmi do dentysty dopiero wtedy, gdy ząb zacznie boleć. Wizyta wiąże się wówczas z bólem i ze stresem. Warto wybrać się z dzieckiem do dentysty wcześniej i skorzystać z wizyty adaptacyjnej, która umożliwi dziecku zapoznanie się z gabinetem i z samym dentystą. Warto wybrać pedodontę, czyli stomatologa specjalizującego się w leczeniu młodych pacjentów. U dentysty z dzieckiem warto pojawiać się co pół roku, aby szybko leczyć małe ubytki.

Po trzecie: ogranicz słodycze

Dzieci lubią słodycze, jednak cukier to wróg zdrowych zębów. Unikaj dawania dziecku słodyczy, które oblepiają zęby, takich jak karmelki, gumy do żucia czy lizaki. Przypominaj, że po zjedzeniu słodyczy należy wyszczotkować zęby.

W dzisiejszych czasach ogromna ilość dzieci ma próchnicę, dlatego warto zadbać o to, by twoje dziecko nie należało do tej grupy.