Blog

Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami

Mocne zaciskanie zębów zwykle wiążemy ze stresem. Jednak nawykowe zgrzytanie zębami, czyli bruksizm objawia się głównie w nocy, więc jego wykrycie nie zawsze jest łatwe. W wielu przypadkach bruksizm wykrywany jest po nieprawidłowym starciu zębów czy ich uszczerbieniu.

Jak rozpoznać bruksizm?

Bruksizm jest dolegliwością bardzo szkodliwą. Objawia się głównie zgrzytaniem zębami w godzinach nocnych lub też nadmiernym ich zaciskaniem w ciągu dnia. Może on spowodować nadmierne napięcie mięśni twarzy, a także być przyczyną bólów głowy, których przyczyna wcześniej nie została odkryta.

Objawy bruksizmu

Najczęstsze objawy bruksizmu to zgrzytanie zębami i nadmierne ich zaciskanie. Zaniepokoić jednak powinny także zapalenia dziąseł, bolesność mięśni twarzy i karku, zmiany w wyglądzie twarzy, uszkodzenia błony śluzowej policzków.

Leczenie bruksizmu

Leczenie tej dolegliwości zależne jest od stopnia natężenia problemu i wymaga współdziałania różnych specjalistów. Przede wszystkim należy wykonać specjalną szynę na zęby, która zabezpieczy zęby przed starciem. Odtworzyć należy także zniszczone fragmenty zgryzu. Jako że najczęstszą przyczyną bruksizmu jest stres, należy także podjąć działania, by nauczyć się nad nim panować poprzez relaksację czy psychoterapię. W leczeniu bruksizmu stosuje się również toksynę botulinową, czyli botoks, który zmniejszy napięcie mięśni żwaczy.

Bruksizm można skutecznie wyleczyć, jednak wymaga to sumienności i podjęcia odpowiednich działań. Dzięki szynie relaksacyjnej oraz zastosowaniu sposobów radzenia sobie z  stresem można wyeliminować nawykowe zgrzytanie zębami.