Blog

Zęby a dieta – właściwe żywienie dla zdrowych zębów

Dobra dieta to podstawa, niezależnie od tego, czy chcemy dbać o nasze ciało, czy o jego poszczególne części. Zęby, do prawidłowego utrzymywania się, potrzebują przede wszystkim wapnia, witamin i tłuszczów. Możesz je dostarczyć na wiele różnych sposobów. Między innymi dobrymi sposobami na zachowanie zdrowych zębów jest spożywanie truskawek, marchwi oraz zielonej herbaty. Dlaczego? Zaraz się dowiesz!

Składniki odżywcze a zdrowe zęby

Bardzo ważny jest przede wszystkim wapń, co jest jasne. Niezbędny materiał budulcowy odpowiedzialny jest za strukturę zębów. Wapń pochodzi między innymi z różnych produktów mlecznych, takich jak kefir, maślanka czy jogurt czysty, niesłodzony. Jego niedobór to gwarancja problemów różnego rodzaju. Słabe zęby mogą się kruszyć i łamać, a także mieć problem z zaawansowaną próchnicą. Jeżeli mamy problem z przyjmowaniem mleka, możemy zamienić naturalne sposoby na jego uzupełnienie na wybrane suplementy diety. To bardzo istotne. Równie dobry okaże się ser żółty i jego spożywanie. Żucie sera to możliwość podniesienia pH płytki nazębnej. To jednocześnie zmniejszanie ryzyka rozwoju próchnicy. Jego spożycie działa jako bufor, który zabezpiecza przed spadkiem pH. Dlatego warto korzystać ze wszystkich możliwych przetworów mlecznych. Może się okazać, że to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które mają problem z wapniem.

Wybrane pokarmy dla dobra zębów

Zacznijmy od marchewki. Działa ona podobnie jak szczoteczka – świetnie oczyszcza przestrzenie międzyzębowe z różnych resztek. Pomaga również z kamieniem nazębnym i niszczy groźne bakterie. Jest dodatkowo smaczna i zdrowa. Surowa marchew to gwarancja zdrowych zębów również małych ludzi. Truskawki natomiast wybielają zęby. Owszem, nie jest to profesjonalne wybielanie zębów, ale obecny w nich kwas jabłkowy jest częścią past wybielających. Zapobiegają również osadzaniu się kamienia i niweluje częściowo zapalenia w jamie ustnej. Są dodatkowo bardzo smaczne, posiadają właściwości regenerujące. Zaś zielona herbata to dobry fluor. Fluoryzujące właściwości herbaty zawiera się w jednej filiżance napoju, czyli 0,3 mg fluoru. Herbata zielona wspomaga organizm, dlatego warto ją spożywać. I w końcu – nie zawsze lubiane – brokuły. Zawierają spore ilości wapnia i zapobiegają odsłanianiu się szyjek zębowych. Nie należy ich jednak długo gotować – tracą wtedy składniki odżywcze.